Автор Тема: За климатика (Зареждане/Филтър)  (Прочетена 25658 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен muncho_

• Пристрастен
  • Публикации: 769
  • Двигател: 2.0
  • Местожителство: София
  • Модел: Coupe RD1 ('96-'99)
Отг:филтър на климатик
« Отговор #100 -: 13-08-2009, 15:03:13 »
Зависи коя година ти е колата.Но както всички сигурно и ти нямаш.

Неактивен alica

• Активен новак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #101 -: 13-08-2009, 15:08:16 »
'97

нямам? или изобщо няма такъв филтър за тази година?!  :shock:

Неактивен meriaaan

• Загряващ
  • **
  • Публикации: 60
  • Двигател: 1.6
  • Местожителство: Пловдив
« Отговор #102 -: 13-08-2009, 15:32:17 »
Не, няма. Без филтър са.

Неактивен caesar

• Модератор
  • Изпушил
  • Публикации: 3 017
  • Член почетен
  • Местожителство: Варна
Отг:Проблем с климатика (Зареждане/Филтър)
« Отговор #103 -: 13-08-2009, 15:55:20 »
НЕ ПУСКАЙТЕ ПОВЕЧЕ ТЕМИ ЗА ФИЛТЪР ЗА КЛИМАТИК! ИМА ДОСТАТЪЧНО МНЕНИЯ И ОТГОВОРИ ПО ТЕМАТА!!!

ВСЯКА СЛЕДВАЩА ТЕМА ЩЕ БЪДЕ ТРИТА БЕЗ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ!!!

Неактивен Mickey

• Шаман
  • Упр. съвет
  • Пристрастен
  • *
  • Публикации: 889
  • Модел: Coupe RD2 ('00-01)
Отг:За климатика (Зареждане/Филтър)
« Отговор #104 -: 13-08-2009, 17:26:49 »
И аз имам същия проблем.Нека да се намеси chef4o  тук,че помня,че той ми беше обяснявал,че е сменял нещо такова...

Неактивен caesar

• Модератор
  • Изпушил
  • Член почетен
« Отговор #105 -: 18-08-2009, 20:53:16 »
Дойде време и аз да се запиша с "проблем".

Някой път като пусна климатика и да духа на Някаква степен въобще не почва да върти вентилатора. Някой път тръгва след 1, 2, 10, 15мин, без да съм схванал по каква логика. Някой има ли такъв проблем?
Ако спра климатика отново не тръгва да върти вентилатора, връткам на топло, отново не тръгва. Повечето пъти си тръгва нормално.

Неактивен ghoul18

• Напредващ
  • Публикации: 208
  • Местожителство: Перник
« Отговор #106 -: 18-08-2009, 21:48:41 »
И аз имам същия проблем.Нека да се намеси chef4o  тук,че помня,че той ми беше обяснявал,че е сменял нещо такова...
Chef4o нещо се е покрил и не иска да сподели за филтъра....  :ohno:

Неактивен chef4o

• Администратор
  • Вманиачен
  • *
  • Публикации: 1 855
    • Hyundai Coupe Club
« Отговор #107 -: 18-08-2009, 21:58:22 »
Не, не, нямам такова нещо на колата, единствения филтър, който съм сменял е въздушнияt :cheezy:

Казвали са ми в няколко сервиза, че такова нещо нямам, за тва не съм се и мъчил да търся :)

Единствената борба с миризмата в климатичната система е промивката :) В Колос правят :)
« Последна редакция: 18-08-2009, 21:59:14 от chef4o »

Неактивен chonkov

• Пристрастен към клуба
  • Упр. съвет
  • Изпушил
  • *
  • Публикации: 2 440
  • London-Пловдив
« Отговор #108 -: 20-08-2009, 09:43:23 »
Дори и след промивка след време пак ще се появи тази миризма тя е вследствие на образувалият се конденз при преминаването на судения въздух през вече нагрелите се тръби на парното ;)

Неактивен joretohappy

• Активен новак
  • *
  • Публикации: 28
  • Местожителство: Перник
« Отговор #109 -: 29-09-2009, 15:21:05 »
Привет,Купета! Аз съм от новите собственици на модела и още не знам доста неща за колата.Въпросът ми е:Има ли филтър за парното и ако има къде е ? Питам,защото като пусна парното започва да мирише лошо.Благодаря предварително.

Неактивен chonkov

• Пристрастен към клуба
  • Упр. съвет
  • Изпушил
  • *
  • London-Пловдив
« Отговор #110 -: 29-09-2009, 16:02:00 »
Привер колега всичко е описано в предните 5 страници ако се зачетеш ще стигнеш сам до отговора, но все пак ще ти кажа че няма ;)

Неактивен djeri9050

• Активен новак
  • *
  • Публикации: 4
филтър
« Отговор #111 -: 14-12-2009, 21:48:15 »
може ли да помогнете имам проблем трябва да сваля филтъра на климатика знам че е в жабката някъде само че не знам как да откача самата нея много ви моля за бърз отговор че тръгвам път и трябва да го сменя
 :h: :hater:
« Последна редакция: 14-12-2009, 21:52:42 от djeri9050 »

Неактивен caesar

• Модератор
  • Изпушил
  • Член почетен
Re:филтър
« Отговор #112 -: 14-12-2009, 21:59:08 »
може ли да помогнете имам проблем трябва да сваля филтъра на климатика знам че е в жабката някъде само че не знам как да откача самата нея много ви моля за бърз отговор че тръгвам път и трябва да го сменя

Колега използвай търсачката на форума и отдели 2мин преди да пуснеш нова тема преди да си проверил дали няма около 30 отговора на твоят въпрос!

Неактивен stutsi

• Пристрастен
  • Публикации: 745
  • I.B.U.U. Hools
Re:филтър
« Отговор #113 -: 14-12-2009, 22:03:20 »
лошата новина е че няма филтър колкото и да е тъпо щото примерно на мен сега във въздуховодие има някъде листо и все едно съм словжил кофичка то кисело мляко на колело
« Последна редакция: 14-12-2009, 22:04:07 от stutsi »

Неактивен chonkov

• Пристрастен към клуба
  • Упр. съвет
  • Изпушил
  • *
  • London-Пловдив
Re:За климатика (Зареждане/Филтър)
« Отговор #114 -: 16-12-2009, 22:15:41 »

Е не само твоето купе няма филтър ;)
лошата новина е че няма филтър колкото и да е тъпо щото примерно на мен сега във въздуховодие има някъде листо и все едно съм словжил кофичка то кисело мляко на колело

Неактивен jdru

• Напредващ
  • Публикации: 167
Re:За климатика (Зареждане/Филтър)
« Отговор #115 -: 17-06-2010, 10:42:20 »
Ето каква темичка открих във форума на БМВ, на мен ми беше интересна, за това я споделям с вас  :h: .
Зареждане и поддръжка на климатик.
---------------------------------------------------
Идва един период в който все повече посягаме към копчето на климатика и след натискане ако тръгне – супер или ако не започва се една …С тази тема изкам да внеса малко яснота
1. Как работи тази система,
2 Каква подръжка е нужна
3.Като ходим при майстор какво да питаме и изисваме.
Как работи системата ще се опитам да бъда кратък и с по лесни думи.
1 Имамме един комресор,който е подобен на двигателя на кола с бутало/ла/ клапани и т.н.Ролята му е да засмуква и после да създава по-високо налягане.Също като компресора с който си помпим гумите.
2 Един филтър,който събира влагата и филтрира газа,който е в системата казва се дехидратор.
3 Кондензатор намира се отпред пред радиатора и е досуш като него.
4 Изпарител,който се намира вътре в купето до радиатора на парното,който си прилича с него.
5 Дозиращ клапан.Всичко това е свързано с траби,маркучи и естествено затворено херметически и вътре има газ /фреон /Малка скоба за газа има го в няколко разнавидности зависимост от годината напроизводство на инсталачията и предназначението й. Своиствата,които притежава фреона,е като си сменя агрегатното състояние спомага да се охлади или затопли дадено помещение.
Как деиства всичко това : компресора засмуква фреона,който е във вид на газ компресираго и под налягане го праща в кондезатора,където се охлажда сменяйки си агрегатното състояние,като се втечнява.От там преминава през филтара да обере влагата и частици отделени от компресора и стига до дозиращия клапан.Неговата роля е да пропуска малко и точно определено количество фреон в испарителя.Както писах по-горе испарителя се намира до радиатора на парното и там фреона се изпарява – сменя своето агрегатно състояние от течно на газ.За да се изпари му е нужна топлина,която я взима от въздуха,който преминава през испарителя и излиза от другата страна студен/това е студения въздух който влиза в купето/.След това фреона се връща в компресора и кръга се затваря.
Това е накратко процеса,незнам дали съм бил ясен,но по-просто немога да го обясня.Но не това е най-важното.
Как се подържа и правилно зарежда една система.Има две подръжки,външна и вътрешна.
Запачвам с вътрешната тя е по-сложна,по скъпа и се прави от специалист.
Преди да оставите колата за зареждане задължително оставете климатика да работи10-15 минути.Защо ще ви обясня малко по късно. На всеки 2 г. Фреона в системата трябва да се изтегли и част от маслото на компресора,след което се оставя на вакум най-малко 45минути.След това се зарежда с нов фреон,добавя се изтегленото количество масло и се слага трасьор/неовата роля е лесно да се открият пропуски в системата/.Зада се изтегли максимално количество масло системета трябва да е работила преди това.А колко повече масло се смени толкова по добре е за компресора.Филтъра,който обира влагата се сменя на 4-6 години.
Външна подръжка.
Препоръчвам ви да се направи лично от вас е в краен случай може да потърсите и майстор.Първо се почиства кондезатора,който се намира пред радиатора на колата.Почиства се от насекоми,шума и др.налепи с цел подобряването на КПД,същото време ще си изчистите и радиатора,което ще подобри охлаждането на двигателя.Внимавайте като бъркате между двата радиатора да не ги пробийте.Следващото нещо е да се смени филтъра на купето,съветвам ви да го сменяте когато се зацапа,това зависи в какъв раьон живеете.Разбира се ако е много прашно по-често се сменя.Незабравайте,че този филтър предпазва вас и останалите хора в колата от прахта.Последното нещо,което трябва да се прави е да се купи спецялен препарат за дезинфекция на въздухопроводите и купето.Най-малко един път в годината.Това премахва лошата миризма,убива много микроби,който се развъждат вътре в тръбите.Помага за астма и алергий.Начин на употреба четете упътването.След това се слага новия филтър,дори може да го пръснете и него.След тази процедура просто ще се преродите в колата. 
Всичко това е при положение,че системате не е отваряна и няма пропуск.
Важни неща,който трябва да знаем:
Когато сменяме някаква част или е имало пропуск и системат и е била отворена по дълго време,задължително се сменя дехидратиращия филтър,преди пълнене задължително се оставя под вакум,колко време зависи от мощноста на зарядната станция.Колкото повече толкова по-добре.Защо-поставяйки под вакум цялата система обираме влагата най-добре,която е голям враг на компресора.Е ще кажете,че има филтър за това,така е но той можи да събере само между 5 и 7 капки вода,а останалата я остава за компресора,така,че изводите ги оставям на вас.Новите климатици имат една защита /много са в чес на истината/ когато количеството газ падне под определено количество компресора отказва да работи с цел ако има пропуск да предотврати засмукването на въздух,а в него има достатачно влага за да го сменим после/а и цената му е солена  /.
 И още нещо важно за климатика.Трябва да работи дори и през зимата не постоянно разбира се но поне два пъти през месеца за по 5-10 мин.Така ще предотвратите изсъхването на гумените гарнитури,което води до тяхното напукване и загуба на фреон.Заедно с газа се движи и маслото,което ги маже.
 Когато решите да си зареждате климатика разпитайте с каква станция разполагат,как ще го направят и колко време е необходимо.Защо да питаме това и какво да раберем.
1.Изтеглянето на стария фреон 10-15 мин.И нещо много важно способна ли е станцията да изтегли и маслото на компресора.Както писах по горе компресора си е двигател,и да му смениш маслото….
2.Поставянето под вакум минимум 45мин.
3.Зареждане с нов фреон 10 мин.
4.Слагане на масло и трасьор не повече от 5 мин.
Маслото не е еднакво за различните компресори има си каталози по които трябва да се консултират,в противен случай компресора... 
Вие изчислете едно зареждане колко време трябва да продължи.Това трябва да знаете и изисквате,ако някой ви каже,че за 20 мин.сте готов да знаете ,че ви претупва процедурата – готов но изработен...
-----------------------------------------------------------

Неактивен toshe

• Напредващ
  • Публикации: 125
Re: За климатика (Зареждане/Филтър)
« Отговор #116 -: 25-08-2011, 17:45:32 »
Относно филтъра на купето (този дето го няма).
Преди години имах голф 2 на които филтъра е едно парче дунапрен, ама този преди мен го беше свалили.Съответно се беше запушил частично радиатора.Свалих вентилатора на парното (доста по трудно от този на RD2). Наврях маркуч на компресор и газзззз. Отпреде от към отсека на мотора се разхвърчаха всякакви неща (капака беше отворен). После сложих мотора и Филтър (парче дунапрен) и всичко беше ок.
Мотора на парното се сваля са 10 секунди с кръстата отверка, предполагам че и радиатора е близо до него (както на всички коли), така че ако на някои му се занимава (или  не му духа добре студено ) нека да пробва и да сподели :) :) :)

Неактивен dan4otomov

• Активен новак
  • *
  • Публикации: 25
  • Местожителство: Madrid-Alcorcon
Re: Отговор на: климатик
« Отговор #117 -: 04-12-2011, 21:13:48 »
На всички е така с климатика. Просто с климатик по-бързо се маха запотяването по стъклата и за това е направено да се включва автоматично...
колега на мойта не се вкличва климатика когато пусна парното за стъклата, просто на някои се включва а на други не така са ги направили не знам защо, а ако се включва е нормално и не е за притеснение........

Неактивен dan4otomov

• Активен новак
  • *
  • Публикации: 25
  • Местожителство: Madrid-Alcorcon
Re: Отг:Климатик?
« Отговор #118 -: 04-12-2011, 21:16:13 »
:omg: При мен пък не се включва климатика :ystar:
нормално....

Неактивен p361t0

• Активен новак
  • *
  • Публикации: 9
  • Местожителство: Стара Загора
  • Модел: SCoupe MK1 ('91-'92)
Re: За климатика (Зареждане/Филтър)
« Отговор #119 -: 04-03-2014, 09:29:52 »
Искам да попитам снощи забелязах или поне така ми се струва по оборотите на колата че климатика ми работи известно време спира и след малко тръгва пак възможно ли е това последно му е правена профилактика август месец.